Micas Kjell vann övertygande – har sprungit in mer än 100 000
Micas Kjell (e. Tekno Eld) var först i mål tillsammans med sin tränare Malin Strinnlund.
Valacken kördes överlägset undan på tiden 1.31,4/2140 meter i det första loppet på Östersunds travbana på tisdagen. Det blev seger med 5 längder för Micas Kjell som är uppfödd och ägs av Strinnlund Malin & Ann Christine. Förstapriset i loppet, som genomfördes på något tung bana, gav 35 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp bara vunnit ett lopp på fem starter och har med dagens seger sprungit ihop 108 000 kronor (med segerprocent på 33 och platsprocent på 83).
Mastriks Merkules blev tvåa, Sol Eld trea, Myrs Hero fyra, Söyset Norah femma och Eternit sexa.
Edla Karma, för Jomar Blekkan, och Rönnings Teddy, med Lars Ångström i sulkyn, galopperade under loppet och Mirakel Blixten som kördes av Clas Jonsson och Vejmo Märta som kördes av Thommy Enberg blev diskvalificerade för galopp.