Sveriges ledande travtidning
PrenumereraLogga in
ANNONS

Crown gör årsdebut i Kjell P Dahlströms Minne

Foto: MIKAEL ROSENQUIST / TR BILD
Crown vid segern i Sprintermästaren. Foto: MIKAEL ROSENQUIST / TR BILD

På måndag körs femåringsloppet Kjell P Dahlströms Minne i Mantorp. Dit har Daniel Redén anmält fjolårets vinnare av Sprintermästaren – Crown.

Publicerad:

Kjell P Dahlströms Minne avgörs över 2140 meter och autostart och har ett förstapris på 150.000 kronor. När anmälningstiden gick ut på tisdagen fanns sju hästar med i listan, förutom Daniel Redéns Crown startar även stallkamraten Herakles Zet.

Vidare har Elisabeth Almheden anmält Maroon Day som gör sin första start för året. Oscar Ginman är fortsatt avstängd och precis som bakom A Fair Day i fredags får Noa Reldén chansen bakom Maroon Day.

Startlistan med startspår blir definitiv vid lunchtid på tisdagen.

Noterbart är att till kvalloppet samma tävlingsdag så har Stefan P Pettersson anmält sitt nyförvärv Epsom As. Där kommer han att köras av Johanna Lind.

FAKTA

Kjell P Dahlströms Minne 2025 – 2140 meter autostart – 31/3 – Förstapris: 150.000 kronor

Häst – Tränare

  • Crown – Daniel Redén
  • Ete Jet – Alessandro Gocciadoro
  • Global Etalon – Fredrik Wallin
  • Herakles Zet – Daniel Redén
  • Kaiser Mearas – Stefan P Pettersson
  • Maroon Day – Elisabeth Almheden
  • Marseille – Stefan P Pettersson
ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.

ANNONS