Sveriges ledande travtidning
PrenumereraLogga in
ANNONS

Klart: Idao de Tillard missar Elitloppet

Foto: TR BILD
Idao de Tillard i samband med Elitloppet 2024. Foto: TR BILD

Prix d'Amérique-vinnaren Idao de Tillard startar inte till Elitloppet. Enligt tränaren Thierry Duvaldestin är hästen inte tillbaka förrän i slutet av sommaren.
– Hans återhämtning kommer att ta längre tid än väntat, säger han till Equidia.

Publicerad:

Efter segern i Prix d'Amérique skadade sig Idao de Tillard vilket gjorde att han missade Prix de France. Skötaren Susanne Ohme har tidigare berättat för Travronden att det var osäkert om hästen skulle hinna tillbaka i tid till Elitloppet. 

Nu står det helt klart att superstjärnan missar det stora loppet på Solvalla

– Idao de Tillard mår bra, men hans återhämtning kommer att ta längre tid än väntat. Jag tror att jag kommer att ha honom tillbaka i slutet av sommaren. säger tränaren Thierry Duvaldestin enligt Equidia.

Idao de Tillard galopperade kort efter start i försöket i Elitloppet förra året. Därefter stod han för en storartad upphämtning, men inkom som femma och missade finalen.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.

ANNONS