Devilish Hill till Färjestad
I fjol vann A Fair Day och fick en inbjudan till Elitloppet.
Här är hästarna i årets upplaga av Prins Carl Philips Jubileumspokal.
Långfredagens V75-tävlingar avgörs som vanligt på Färjestad med femåringsloppet Prins Carl Philips Jubileumspokal som huvudnumret.
Nio hästar anmäldes till årets upplaga och en av dem är Devilish Hill. Familjen Gundersen siktar mot Elitloppet med sin stjärna och nu har hästen chans att göra som A Fair Day.
Fyra av de sju senaste vinnarna av Prins Carl Philips Jubileumspokal var med i Elitloppet samma år. Utöver A Fair Day även Click Bait (2021), Missle Hill (2020) och Pastore Bob (2018).
Daim Brodda tillbaka
Fredagens start blir säsongens första för Devilish Hill. Konkurrenterna Eclipse As, Holcombe Zet och Icebreaker Pellini gör också årsdebut.
Under långfredagen på Färjestad körs även Folke Hjalmarssons Minneslopp för femåriga ston. Där inleder kulldrottningen Daim Brodda sin säsong.
Startlistorna blir färdiga i eftermiddag.
De är anmälda till Färjestad
Prins Carl Philips Jubileumspokal
- Devilish Hill
- Eclipse As
- Eolo Jet
- First To Fight
- Global Etalon
- Holcombe Zet
- Icebreaker Pellini
- Mister Kabuki
- S.G.Dracarys
Folke Hjalmarssons Minneslopp
- Countess Face
- Daim Brodda
- Danceinthedark F.
- Eloida
- Kaffeåchampagne
- Kitty Hawk
- Vikens Bonjour
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.