Gardner Shaw tog andra raka på Rivieran
Torsdagens tävlingar i Cagnes-sur-Mer hade en svenskfödd vinnare. Gardner Shaw spurtade hem det högst doterade loppet, Prix Jules Roucayrol med 22.050 euro i förstapris.
Mitt på upploppet hittade kusken Lana Henry hittade ut från vinnarhålet och med fritt fram avgjorde Gardner Shaw (e. Ready Cash) enkelt på tiden 1.12,9/2925 meter.
Segern var hästens andra raka på Rivieran, den förra han i grupp III-loppet Grand Prix de Noël den 21 december.
Gardner Shaw är i fransk ägo sedan 2023 och tränas av Yannick Henry. Här i Sverige tävlade han för Stall Courant i Jörgen Westholms regi.
Den nioårige valacken är uppfödd av Stall Nyx.
Startlista
Cagnes sur Mer , Lopp 4
Ämnen i artikeln
Så jobbar Travronden med journalistik
Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.