Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Jasmine Ising dömd till 40 000 kronor i böter

Foto: Lars Jakobsson/TR Bild
Jasmine Ising. Foto: Lars Jakobsson/TR Bild

B-tränaren Jasmine Ising har dömts till 40 000 kronor i böter av Svensk Travsports ansvarsnämnd.
En av hennes tränade hästar behandlades i augusti med Tildren vilket är förbjudet på hästar yngre än fyra år.

Publicerad:

Vid ett out of competition-prov i november noterade ST att hästen Borups Tornado, då tre år, visade förekomst av tiludronsyra i bloden. Anledningen var att hästen behandlats med Tildren ett par månader tidigare. Behandlingen var korrekt journalförd av aktuell veterinär på Mälaren Hästklinik.

"Otroligt tråkigt det som hänt"

Från den 1 januari 2018 utökades karenstiden för aktuell substans (bisfosnater) från 28 till 60 dagar och ett förbud mot behandling på hästar under fyra år skrevs in i regelverket. Dessutom får det endast behandlas på godkända indikationer vilket inte hovbensinflammation är, framgår i protokollet. 

– Det är otroligt tråkigt det som har hänt, det är en häst som var halt under längre tid och jag överlät ansvaret till en veterinär med gott anseende som jag litade på och veterinären hade missat att det var förbjudet att behandla på häst under fyra år, säger Jasmine Ising.

"Man litar på veterinären"

Borde du inte haft bättre koll?

– Klart att jag borde, samtidigt är det ju så att man litar på veterinären. Anlitar man någon för att utföra ett arbete kontrollkollar man inte allt den personen gör utan utgår från att vederbörande har koll på regler som gäller oavsett bransch, men med det sagt är ansvaret enligt bestämmelserna mitt till 100 procent. 

"Tycker det ska vara hårda straff"

40 000 kronor blev bötesbeloppet – hur ser du på det?

– Klart att det är en hård böteslapp, men jag tycker att det ska vara hårda straff om man inte följer reglerna.

"Kan inte undgå ansvar"

"Som framgår av utredningen har veterinär Gustaf Croon tagit på sig ansvaret för felbehandlingen. Det ankommer dock på Jasmine Ising att känna till bestämmelserna i reglementet och hon kan inte undgå ansvar. Nämnden finner dessutom att hon handlat oaktsamt. Detta gäller särskilt mot bakgrund av att hästen haft en lång sjukdomshistorik och det då är angeläget att man förvissar sig om vilka behandlingar som är tillåtna att utföra på hästen", skriver ansvarsnämnden.

Så säger veterinären

Veterinär Gustaf Croon var personen som behandlade hästen.

– Behandlingen har journalförts både av mig och tränare enligt den praxis som finns, så det rör sig inte om ett medvetet regelbrott. Behandlningen föregicks av omfattande undersökningar, bland annat magnetröntgen. I den här behandlingen ordineras hästen lång vila, hästen var inte i träningsperiod och det fanns ingen risk att den skulle tävla.
– Naturligtvis är jag ledsen över att jag har gjort misstaget, det är inte kul för varken tränare eller hästägare. 

ANNONS

Ämnen i artikeln



Så jobbar Travronden med journalistik

Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor på vår information och att vara på plats där det händer. Vi följer de Pressetiska reglerna och vår nyhetsjournalistik ska präglas av trovärdighet och opartiskhet.