Winner's Game vann med en nos
Janita Luttunens Winner's Game (e. Credit Winner) vann tillsammans med kusken Jens Eriksson.
Valacken vann på tiden 1.15,3a/1640 meter i det sjunde loppet på Bodens travbana på fredagen. Det blev seger med en nos för Winner's Game som är uppfödd och ägs av Harvest Moon Stables AB, Piteå. Förstapriset i loppet, som kördes på vinterbana, var värt 35 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på fem starter. Janita Luttunens häst har fram till nu sprungit ihop 170 000 kronor (med segerprocent på 67 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Face To Face (tvåa), Pure Keyla (trea), Miss Lemonade (fyra), Estelle Ria (femma) och Becca Boko (sexa).
Sundbo Salix som kördes av Ulf Ohlsson och Husavik som kördes av Sandra Eriksson blev diskvalificerade för galopp.