Wheeljack P.W.R tog första segern i 13:e starten
Wheeljack P.W.R (e. Who's Who) tog karriärens första seger tillsammans med Viktor Blücher.
Valacken vann på 1.14,8a/2140 meter i det tredje loppet på Kalmars travbana på fredagen. Marginalen till andra häst i mål blev en hals för Wheeljack P.W.R ägd av Inkato &Infinity AB (Karlsson Maria T), och uppfödd av Svensson Pernilla, Lindqvist J & V. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade inför dagens lopp startat tolv gånger och inte vunnit. Hittills i karriären har Maria T Karlssons häst sprungit ihop en prissumma på 69 500 kronor (med segerprocent på 8 och platsprocent på 8).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Nicole Schermer (tvåa), Ni No Noix (trea), Don't Leave Me (fyra), Top Notch W.F. (femma) och Pandora Blue (sexa).
Lumbermans Malte med Johan Untersteiner i sulkyn och Fabulous N'Away för Lee Nimåker blev diskvalificerade för galopp.