Västerbo LookHigh vann – fick 35 000 kronor
Västerbo LookHigh (e. Look De Star) var snabbast i mål tillsammans med sin tränare Anders Zackrisson.
Stoet vann på tiden 1.14,3/2140 meter i det femte loppet på Kalmars travbana på fredagen. Det blev seger med ett huvud för Västerbo LookHigh ägd av Anders Zakrisson AB & Karlsson Bertil, och uppfödd av Västerbo Stuteri AB (Demmers M). Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den sjuåriga stoet hade före dagens lopp vunnit 14 lopp på 77 starter och har med dagens seger sprungit ihop 826 900 kronor (med segerprocent på 19 och platsprocent på 31).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Marjan Black (tvåa), Herina Sotto (trea), Canola (fyra), Breidabliks Kahlua (femma) och Dublin Fi (sexa).
Dublin Fi, som kördes av Christian Fiore, och Caramelle T.T., med Stefan Persson i sulkyn, galopperade under loppet och R.K.Countess för Jenny Jonsson och Queen Of Power som kördes av Fredrik Persson blev diskvalificerade för galopp.