Teknologen tog ohotad seger – har sprungit in mer än en halv miljon
Robert Skoglunds Teknologen (e. Art Kjarvald) segrade tillsammans med kusken Ulf Ohlsson.
Valacken vann solklart på tiden 1.29,1a/2140 meter i det sjunde loppet på Umåkers travbana på söndagen. Avståndet till andra häst i mål blev 3 längder för Teknologen som är uppfödd och ägs av Bilander Kenneth, Härnösand. Förstapriset i loppet, som genomfördes på vinterbana, var värt 35 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på 25 starter och har med dagens seger sprungit in 533 817 kronor (med segerprocent på 15 och platsprocent på 42).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Lia Stubin (tvåa), Sinkå Ö.K. (trea), Gull Jenny (fyra) och Färsta Ted (femma).
Lia Stubin, för Malin Viklund, och Per Jo, med Robert Skoglund i sulkyn, galopperade under loppet och Pannemanne för Micael Melander och Guli Theo med Stefan Johansson i sulkyn blev diskvalificerade för galopp.