Super Express S.W. vann med en halv längd
Magnus Jakobssons Super Express S.W. (e. Readly Express) vann tillsammans med Jenny Brunzell.
Valacken vann på 1.17,1a/2140 meter i det sjunde loppet på Eskilstunas travbana på söndagen. Segermarginalen blev en halv längd för Super Express S.W. som ägs av Jowenberg Christer, Kil, och är uppfödd av Höglund Jan-Eric & Lisbet. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 12 000 kronor.
Den åttaåriga valacken hade före dagens lopp vunnit sex lopp på 57 starter. Magnus Jakobssons häst har fram till nu sprungit in 432 814 kronor (med segerprocent på 12 och platsprocent på 40).
Indigo Keeper blev tvåa, Bellamy McLin trea, Runkeeper M.J. fyra, Zebulon Pike femma och Kaj Di Quattro sexa.
Västerbo Mixtra som reds av Satu Liitiäinen och Timetomakeitrite med Carolina Van Den Berg i sadeln blev diskvalificerade för galopp.