Sun's Nougat vann – fick 35 000 kronor
Sun's Nougat (e. Uncle Lasse) segrade tillsammans med sin tränare Emilia Leo.
Valacken vann på tiden 1.13,7/1640 meter i det tredje loppet på Örebros travbana på tisdagen. Segermarginalen blev ett huvud för Sun's Nougat ägd av Ofcourse KB, Kovland, och uppfödd av Eriksson Ingemar & Mats, Hjälm Eva. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 35 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fyra lopp på 15 starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 236 200 kronor (med segerprocent på 31 och platsprocent på 50).
Bandit Frontline blev tvåa, Earnest trea, Pannacotta Doc fyra, Youmakeourday femma och Anna Mae sexa.
Network Eagle, med Magnus A Djuse i sulkyn, galopperade under loppet och Bubble Queen som kördes av Anna Isabelle Karlsson blev diskvalificerad för galopp.
Outlander ströks före start.