Sveriges ledande travtidning
ANNONS

Satsning ska höja intresset för monté

Foto: MALIN ALBINSSON / TR BILD
18 nya montélopp undr 2024. Foto: MALIN ALBINSSON / TR BILD

Nu gör Svensk Travsport en ny satsning på montésporten.
Även den här gången ska den kallas Svensk Travsports Montéserie.
– Jag hoppas att det bidrar till att fler anmäler till monté, säger Mattias Stenby.

Publicerad:

2013 infördes Svensk Travsports Montéserie med en rad montélopp med finaler. Efter tre år och successivt bantade förstapris lades serien ner.

Nu ska den återupptas efter 10 år.

– Den här gången blir det inga finallopp utan vi kommer att köra 18 lopp, 16 vamblodslopp och två kallblodslopp, på 18 olika banor och med olika propositioner. I alla dessa lopp är förstapriset 60.000 kronor och loppen är en omfördelning av en del högt doterade lopp som tidigare fått bidrag från Svensk Travsport som nu bildar dessa 18 lopp i Svensk Travsports Montéserie.

Är tävlingsdagarna redan bestämda?

– Nej, det är upp till varje bana att lägga in det här loppet. Men det ska vara ett vardagstrav där det här montéloppet ska vara det högst doterade loppet den dagen. Vi hoppas på det sättet att man vill prova monté.

Välkomnar satsning

Montéryttaren Iina Aho välkomnar den nya satsningen.

– Montéloppen har försvunnit under åren. Det är stor skillnad bara mellan 2023 och 2024, så det är klart att det är positivt att man gör något. Är det bra prispengar så anmäler tränarna till montélopp. Allt hänger på prispengarna, säger Iina Aho.

Vad säger ni inom montésporten om läget?

– Jag och mina kollegor tycker förstås att det är tråkigt med färre starttillfällen. Det är svårare att slå sig in när det inte finns lopp. Jag kör ju också en del lopp och tycker att det är jättekul. Hade jag inte kört så hade jag inte fortsatt med enbart monté.

ANNONS

Ämnen i artikeln



Taggar i artikeln