Remma tog klar seger
Tomas B Nilssons Remma (e. Tekno Odin) vann tillsammans med kusken Stefan Edin.
Stoet vann på tiden 1.34,3/2140 meter i det femte loppet på Östersunds travbana på onsdagen. Det blev seger med 1 längd för Remma som ägs av Firma Tomas B Nilssons Travträning, och är uppfödd av Eriksson Fredrik, Häggenås. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 25 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på elva starter och har med dagens seger sprungit ihop en prissumma på 74 900 kronor (med segerprocent på 17 och platsprocent på 33).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Art Extra (tvåa), Stjärnscott (trea), Sol Eld (fyra), Trö Filip (femma) och Blädingeås Kungen (sexa).
Valborg G., med Vincent Eliasson i sulkyn, Eie Teddy, som kördes av Mikael Svanstedt, Skogs Pärla, för Bo Landgren, och Stjärnoden, som kördes av Henrik Kihle, galopperade under loppet och Lexi A.Y. för Jan-Olof Johansson och Sohlljus som kördes av Henrik Svensson blev diskvalificerade för galopp.