Mjölner Loke vann tillsammans med Jenny A Björk
Jan Roar Mjölneröds Mjölner Loke (e. Horgen Tore) segrade tillsammans med Jenny A Björk.
Hingsten vann på 1.28,8/2140 meter i det sjätte loppet på Rommes travbana på fredagen. Det blev seger med många längder för Mjölner Loke som ägs av Mysen Christian & Hanestad S T, Norge, och är uppfödd av Mjölneröd Jan Roar, Norge. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 40 000 kronor.
Den nioåriga hingsten hade inför dagens lopp vunnit sex lopp på 39 starter och har med dagens seger vunnit 463 110 kronor (med segerprocent på 18 och platsprocent på 40).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Skeie Trym (tvåa), Kruson (trea), GyldenGutten Stöen (fyra) och Gomnes Hans T. (femma).
GyldenGutten Stöen, för Madelen Berås, galopperade under loppet och Sundbo Komet som reds av Saga Laursen blev diskvalificerad för galopp.
Sländan ströks före start.