Mindyourlove W.F. vann – fick 40 000 kronor
Mindyourlove W.F. (e. Love You) besegrade konkurrenterna tillsammans med sin tränare Thomas Dalborg.
Stoet vann på tiden 1.14,3a/2140 meter i det sjunde loppet på Axevallas travbana på tisdagen. Det blev seger med en halv längd för Mindyourlove W.F. ägd av Lindh Ylva & Ulrik, och uppfödd av WF Förvaltning AB, Boden. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 40 000 kronor.
Den fyraåriga stoet hade inför dagens lopp vunnit tre lopp på 17 starter. Hittills i karriären har Thomas Dalborgs häst sprungit in 196 300 kronor (med segerprocent på 22 och platsprocent på 44).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Wingsuit (tvåa), Com Bella (trea), Wilma Express (fyra), Nicky Hall (femma) och Vivienne Tif (sexa).
Georgette Zet, med Hilda Eskilsson i sulkyn, galopperade under loppet och Satsuma för Wilma Karlsson och Nice Steel för Peter Untersteiner blev diskvalificerade för galopp.