Millenium U.M. tog en övertygande seger i andra starten
Sören Lennartsons Millenium U.M. (e. Don Fanucci Zet) segrade tillsammans med kusken Stefan Edin.
Stoet defilerade hem segern på tiden 1.17,0a/1640 meter i det första loppet på Bodens travbana på söndagen. Segermarginalen blev 3 längder för Millenium U.M. ägd av Um Stable AB, Umeå, och uppfödd av UM Stable AB, Umeå. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 50 000 kronor.
Den tvååriga stoet hade före dagens lopp vunnit det enda lopp den startat. Hittills i karriären har Sören Lennartsons häst sprungit in 75 000 kronor (med segerprocent på 100 och platsprocent på 100).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Mervellieux Sisu (tvåa), Cyberstone (trea), Backwood Fiona (fyra), Dance D'Amour (femma) och Miracle Sisu (sexa).
Backwood Fiona, med Kari Alapekkala i sulkyn, och Miracle Sisu, som kördes av Antero Heinonen, galopperade under loppet och Macarena Sisu som kördes av Jorma Särkiniva blev diskvalificerad för galopp.