Listas Pippi vann glasklar seger
Listas Pippi (e. One Too Many) vann tillsammans med sin tränare Sophia Olsson Jacobsen.
Stoet kördes överlägset undan på tiden 1.15,9a/2140 meter i det åttonde loppet på Axevallas travbana på måndagen. Marginalen ned till tvåan Henessi Jubilee blev 3 längder för Listas Pippi som är uppfödd och ägs av Listaskogens Stuteri AB, Uddevalla. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 15 000 kronor.
Den sexåriga stoet hade inför dagens lopp bara vunnit två lopp på 26 starter och har med dagens seger sprungit in 335 000 kronor (med segerprocent på 11 och platsprocent på 48).
Henessi Jubilee blev tvåa, Canadian Club trea, Merci Charly fyra, Zmarta Tim femma och Shosho Lane sexa.
Dreamboy A.F., som kördes av Philip Spelling, och Västerbo Marbre, för Saga Laursen, galopperade under loppet. Michel F.Boko som kördes av Thomas Dalborg blev diskvalificerad.