Lejkar tog första segern i 13:e starten
Lejkar (e. Lome Kongen) tog karriärens första seger tillsammans med John Östman.
Valacken vann på tiden 1.35,0/2140 meter i det tionde loppet på Bodens travbana på fredagen. Det blev seger med många längder för Lejkar ägd av Fahlgren Håkan, Skellefteå, och uppfödd av Larsson Mattias, Lövånger. Förstapriset i loppet, som kördes på vinterbana, var värt 25 000 kronor.
Den femåriga valacken hade inför dagens lopp startat tolv gånger och inte vunnit. Håkan Fahlgrens häst har fram till nu vunnit 73 000 kronor (med segerprocent på 8 och platsprocent på 23).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Monster Flamma (tvåa), Mellem Birk (trea), Mo Bil W.F. (fyra), Nord Eira (femma) och Kulblixten (sexa).
SandtröasFossekall, för Tina L Henriksen, och Wild Jasmine, med Ulf Ohlsson i sulkyn, galopperade under loppet och Amanda N.K. som kördes av Mika Forss blev diskvalificerad för galopp.
Forsvilja ströks före start.