General Japp vann övertygande – sprängde 100 000-vallen
Vegard Lundström Woldens General Japp (e. Järvsörappen) segrade tillsammans med kusken Ove A Lindqvist.
Hingsten vann övertygande på tiden 1.30,5a/2140 meter i det tredje loppet på Skellefteås travbana på tisdagen. Segermarginalen blev 9 längder för General Japp som ägs av Team Kjapp, Norge, och är uppfödd av Norsk Uppfödare. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 50 000 kronor.
Den treåriga hingsten hade före dagens lopp bara vunnit ett lopp på fem starter. Vegard Lundström Woldens häst har fram till nu sprungit in 108 268 kronor (med segerprocent på 33 och platsprocent på 83).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Hallsta Ludde (tvåa), Skånepågen (trea), Guli Sanna (fyra) och Artax Kiro (femma).
Skånepågen, som kördes av Mats E Djuse, och Artax Kiro, med Krister Söderholm i sulkyn, galopperade under loppet och Lill Fredrik för Ulf Eriksson blev diskvalificerad för galopp.