Första segern i 38:e starten för Wikki Stone
Efter att ha tävlat runt hela Europa i karriären var det dags för den första segern för Wikki Stone.
Tillsammans med Sören Johansson avlade det sexåriga stoet maiden i 38:e starten.
(TV-bilder från ATG)
Wishing Stone-avkomman Wikki Stone har varit med om ett och annat i sitt liv som travhäst. Det tyskfödda stoet inledde karriären i Nederländerna hos Cees Kamminga, innan hon bytte regi till Mykola Volf. Där startade hon både i Tyskland och i Tjeckien.
Sedan blev det Sverige under ett halvår, där hon tränades av Riccardo Bianchi, innan hästen såldes till Danmark andra halvan av 2023. Där har hon sedan fortsatt att tävla, men inför tisdagen stod hon fortfarande utan seger, trots sina äventyr.
Första segern i livet
Under tisdagen skulle det däremot visa sig att trägen vinner. Tillsammans med sin nuvarande tränare Sören Johansson blev det seger efter ledning från start till mål i ett kortlopp.
Vinsten blev i det närmaste överlägsen på 1.14,6a/1640 meter. Tränare Sören Johansson själv var smått förvånad över vad man ställt till med.
– Givetvis har hon fördel av att hon gjort en del starter och är mer rutinerad än många av de svenska hästar hon mötte i dag, men sättet hon vann på i dag var rejält. Hon gjorde en god insats och jag måste säga att det här var mycket kul, säger Sören Johansson i vinnarcirkeln.
40.000 kronor var vinsten värd, vilket innebär att hästen klev upp i 160.463 kronor insprunget. Det var stoets sjätte start i regi Johansson.