Emiral As tog första segern i sjätte starten
Emiral As (e. Trixton) tog karriärens första seger tillsammans med Jorma Kontio.
Valacken vann solklart på 1.16,9a/2140 meter i det andra loppet på Rommes travbana på tisdagen. Det blev seger med 1.5 längd för Emiral As som ägs av SRF Stable, och är uppfödd av Allev. Della Serenissima Ss, Italien. Förstapriset i loppet, som kördes på lätt bana, gav 30 000 kronor.
Den fyraåriga valacken hade före dagens lopp bara startat fem gånger och inte vunnit och har med dagens seger sprungit ihop 69 800 kronor (med segerprocent på 17 och platsprocent på 33).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var Burn It Down Ås (tvåa), Lucky Silver (trea), Maharadona (fyra), Howtobehave W.F. (femma) och Capo Lane (sexa).
Lucky Silver, för Claes Sjöström, och Cassiopeia Runes, med Jörgen Westholm i sulkyn, galopperade under loppet och Messi Westwood med Jimmi Ehlers i sulkyn blev diskvalificerad för galopp.
Bask In Gold ströks före start.