Eagle Trot vann tillsammans med Mats E Djuse
Nicole Melbergs Eagle Trot (e. Bold Eagle) vann tillsammans med Mats E Djuse i sulkyn.
Valacken vann på tiden 1.16,4/2640 meter i det nionde loppet på Gävles travbana på söndagen. Segermarginalen blev en halv längd för Eagle Trot ägd av BMH Enebo AB, m fl, och uppfödd av Karlsson Ove, Fjugesta. Förstapriset i loppet, som genomfördes på lätt bana, var värt 35 000 kronor.
Den sjuåriga valacken hade inför dagens lopp vunnit fem lopp på 21 starter och har med dagens seger sprungit ihop 369 040 kronor (med segerprocent på 27 och platsprocent på 64).
Övriga hästar som fick prispengar i loppet var In Your Time (tvåa), Atom Bet (trea), Joyful Argos (fyra), Mellby Kaliber (femma) och Amiral (sexa).
Joyful Argos, för Olle Alsén, Swosh, med Henrik Svensson i sulkyn, och Mister Aloha, som kördes av Jonas Bergdahl, galopperade under loppet.